Genel olarak ağız enfeksiyonlarında kullanılan antibiyotiklerin çoğuna karşı direnç gelişmiştir. Oral hastalıklardan korunma ve tedavide kullanılan diğer antibakteriyel ajanlardan klorheksidin, setilpiridinyum klorür, amin floridler ya da bu maddeleri ihtiva eden ürünler ağız kanserine sebep olmaktadır. Bu nedenle alternatif ürünleri arama çalışmaları devam etmektedir. Bu arayışların başında yer alan uygulamalarından birisi olan "fitoterapi" önemli bilimsel bir daldır.

Birçok ilacın kaynağı bitkilerdir. Bitkisel ekstreler, vücuttaki birçok kimyasal uyarıcı ile etkileşime girmeleri ve farmakodinamik etki göstermeleri dolayısıyla ilaç özelliği taşırlar. Bitkilerle tedaviyi destekleyen günümüz bilim insanları, tüm bitkinin kullanılmasından ziyade kimyasal özünün kullanılmasını ve bitkinin içindeki minerallerin, uçucu yağların, biyoflavinoidlerin farklı özellikteki ilaçlar olarak kullanılması gerektiğini düşünmektedirler.

Fitoterapinin Kullanılma Alanları

  • Periodontal hastalıklar
  • Ağız kokusu
  • Yara yeri iyileşmesi
  • Candidiasiz
  • Kas ağrıları
  • Diş ağrısı
  • Aftöz ülserler
  • Dental anksiyete
  • Kanal irrigan maddesi olarak

Hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için, bitkiler yüzyıllardır kullanılmaktadır. Fakat bu bir bilim dalıdır ve bitkiler, birçok kimyasal mediyatörle etkileşim içinde olduklarından kendi başlarına birer ilaç niteliğindedirler. Bu nedenle, bitkileri ilaç dozajlarında kullanabilmek için bitkinin farmakodinamik özelliklerini çok iyi bilmek, kullanacak hastanın anamnezini çok ayrıntılı almak gerekmektedir.

Bitkisel ilaçların sağlığa zararlı olmadığı gibi, yaygın bir kanının olmasına karşın bitkiler de insana dokunabilir ve uzun süreli kullanımlarında toksik etkiler ve ilaç etkileşimleri oluşturabilirler. Bu nedenle bitkisel ürünler kullanılırken, tıpta olduğu gibi diş hekimliğinde de bu maddelerin yararlarının yanı sıra zararlarının da olduğu unutulmamalı ve gerekli eğitimler alınmadan, bitkiler ilaç dozajında kullanılmamalıdır.

Her bir bitkiyi yetiştiği yer, toplama usulü ve zamanı, kullanılan bölümü, kullanılış biçimi ve miktarı bilinmeden ilaç olarak kullanmak tehlikeli olabileceği gibi, her bitki biyoyararlılık da içermeyebilir. Bitkisel ilaçları kullanırken miktara çok dikkat etmeli, kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Bir yaşından küçük çocuklarda ve hamilelerde, doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. 

Bu Bitkilerle Bu İlaçları Kullanmayın!

Ekinezya: Aspirin, anabolik steroidler, immünsupresanlar, antineoplastikler, antiaritmikler, antifungal ilaçlar, kortikosteroidler, siklosporin
Efedra: Burun açıcı (dekonjestan) ilaçlar, kafein, tansiyon ve kalp ilaçları
Hypericum perforatum (Binbir delik otu): Antidepresanlar, monoamino oksidaz, inhibitörleri, selektif serotonin geri alım inhibitörleri, demir ilaçları
Ginkgo biloba: Antikoagülan ilaçlar (varfarin (kumadin), heparin, tiklopidin, klopidogrel, dipridamol), anti-platelet ilaçlar (nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar), asetaminofen, pentoksifilin, E vitamini, antiepileptik ilaçlar (bu ilaçların etkinliğini azaltır), aspirin, antikonvülzanlar
Ginseng: Kumadinin’in etkilerini arttırarak kanama problemlerine yol açabilir. Digoksin, antidepresanlar, antikoagülanlar, varfarin, heparin, aspirin, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler, östrojen, digoksin, Monoamino oksidaz inhibitörleri, antidiyabetikleraspirinromatizma ilaçları, kalp ilaçları, şeker hapları, idrar söktürücülerle kullanılmaz.
Glukozamin: İdrar söktürücü ve insülinler
Kava kava: Parkinson ilaçları ve kan sulandırıcılar, sedatifler, uyku hapları, antipsikotikler
Kedi otu: Uyku hapları
Koyun gözü: Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, antikoagülanlar, demir ilaçları
Melatonin: Romatizmal ilaçlar, kortizon
Kondriotin sülfat: Aspirin
Sarı papatya: Antikoagülanların etkisini güçlendir, demir ilaçları
Sarımsak: Aspirin, romatizma ilaçları, antikoagülan ilaçlar, bazı antiviral ilaçlar, hipoglisemik ilaçlar, antiplatelet ilaçlar
St. John’s Wort: Antineoplastikler, antiviral ilaçlar (proteaz inhibitörleri), digoksin, teofilin, antidepresan ilaçlar, monoamino oksidaz inhibitörleri, antikoagülan ilaçlar, oral kontraseptifler
Yeşil çay: Kanser ilaçlarının biyoyararlanımını azaltır.

Yan Etkilerini Göz Önünde Bulundurun!

Aloe vera: Abdominal kramplar, diare
Çay ağacı yağı: Allerjik kontakt dermatit
Efedra: Baş ağrısı, sinirlilik, tansiyon yüksekliği, felç ve kalp krizi
Ekinezya: Mide rahatsızlığı, ishal, kabızlık, allerji, pıhtılaşmayı engeller. Karaciğere zararlı olabilmesi nedeniyle 8 haftadan fazla kullanılmamalıdır. MS, hematolojik hastalıklar, otoimmün hastalıklar, tüberküloz ve AIDS’te kontrendikedir. Anestezi alacak olan hastaların, ameliyat öncesi kullanımı bırakmaları gerekmektedir. Papatya allerjisi olanlar kullanmamalıdır.
Garlik: Bulantı, ishal, kanama, allerji, antikoagülan ve antiplatelet ilaçlar ile birlikte kullanıldığında kanamalara yol açabilir. Cerrahi operasyonlardan en az 7 gün önce kullanımıdurdurulmalıdır. Kan şekeri düzeyini değiştirebildiği için diyabetlilerde; kan basıncını düşürebildiği için hipotansif hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
Ginseng: Baş ağrısı, uyku problemi, ürtiker, vajinal
kanama, göğüslerde hassasiyet, tansiyon problemi 
Ginkgo biloba: Antikoagülan ilaçlar, Anti-platelet ilaçlar, asetaminofen, pentoksifilin, E vitamini ile birlikte kullanıldığında spontan kanama riskini arttırabilir. Diyabetik hastalarda kan şekerini düşürdüğü için dikkatli kullanılmalıdır. Cerrahi operasyonlardan en az 36 saat önce kullanımı durdurulmalıdır. Kan basıncını düşürebildiği için hipotansif hastalar dikkatli olmalıdır. Mide rahatsızlığı, ishal, baş ağrısı, kanama, epilepsi, kramplar yapabilir.
Glukozamin: Mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz, ishal
Kava kava: Uyuklama, kaşıntı, karaciğer rahatsızlığı
Melatonin: Uyuklama, baş ağrısı, depresyon, mide rahatsızlığı
Fitoöstrojen: Meme ve rahim rahatsızlıkları
Portakal yağı: Bağırsak irritasyonu
Papatya ağacı: Allerjik konjuktivit
Yeşil çay: İrritasyon, anksiyete
Zencefil: Kandaki pıhtılaşmayı azaltır. Bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kişiler ile aspirin ve ağrı kesici kullananların, bu bitkisel ilaçları almaması gerekir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Noral-terapi
Gömük Dişler
Holistik Diş Hekimliği