Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür. Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir.Dişlerin doğal renkleri yıllarla, dış etkenlerle koyulaşır. Ya da dişlerin doğal renkleri koyudur.Muayenehanede veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-4 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde edilir. Bleaching işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.

Dişlerdeki renklenme 2 çeşittir.

  1. İç renklenme :Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.
  2. Dış lekelenmeler: Diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diştaşı temizliği ve sonrasında yapılan profesyonel fırçalama ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. 

Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur. Bleaching işleminde dikkat edilmesi gerekenler ise

  1.  Dişetlerini dikkatli bir şekilde korumak
  2. Kullanılan ilacın yoğunluğu (bleaching jelleri farklı oranlarda carbamid peroksit içermektedir) ile kullanım sürelerinin doğru ayarlanması. Beyazlatma işlemi sırasında veya sonrasında bazı kişiler hafif bir hassasiyet şikayetinde bulunurlar. Bu hassasiyet 1-3 gün arasında tamamen kaybolacaktır. Önemli olan kullanılan sistemin gerektirdiği prosedürlerin eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesidir.

Bleaching Türleri

Ofis Bleaching

Diş Beyazlatmada en hızlı yöntemdir. Bir saat içerisinde dişler daha beyaz olur.

Home Bleaching (Evde Diş Beyazlatma)

Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine carbamid peroksit esaslı jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanır. Günde 4-8 saat takılması gereklidir( renge ve jele bağlı olarak).Buzdolabında saklanmalıdır. İlk 3 gün mutlaka arka arkaya kullanılmalıdır, sonra ara verilebilir. Kullanım esnasında olabildiğince renklendirici ajanlardan (çay,kahve,sigara, şarap, tıbbi gargaralar vb) uzak durulmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kron-Köprü
Cene-Eklemi-Hastaliklari
Amalgam Dolgu