1. Diş minesinde meydana gelen kırık ve çatlaklar 
  2. Mine yüzeyindeki aşınmalar 
  3. Dişeti hastalığı sonucu oluşan, dişeti çekilmeleri class 
  4. Asitli gıdaların fazla tüketilmesi 
  5. Yapılan tedavilerden sonra oluşan hassasiyet
  6. Diğer organlardan yansıyan hassasiyetler

Diş minesinde meydana gelen kırık ve çatlaklar

Ani ısı değişiklikleri mine dokusunda çatlaklar oluşturabilir. Sıcak bir kahvenin arkasından dondurma yemek minenin genişleme-büzülme hareketini çok hızlı yapmasınını gerektirir ve bu esnada minik çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar dişlerin hassaslaşmasına sebep olurlar ve kırıklara dönüşebilirler.

Diş sıkma, gıcırdatma

Dişlerin kök kısımları çene kemiğine gömülü ve sabit bir durumdadır. Ağızın içinde görülen kısımların(kuron) diş eti ile birleştiği bölge bu sıkma-gıcırdatma esnasında ciddi bir kuvvete maruz kalır. Dişler sabit olan kök kısmından hareket edemeyeceği için kuron kısmından minik hareketlerle sallanır ve bu hareket sabit olan köke en yakın bölgedeki mine dokusundan kırılıp kopmalara neden olur.

Mine yüzeyindeki aşınmalar

Sert diş fırçalama ve pütürlü beyazlatıcı macunların kullanılması sonucunda oluşur. Bazı beyazlatıcı macunlar içindeki granüllerin gereğinden fazla ve büyük olması sebebiyle dişlerin minelerinde çizilmelere sebep olur. Bu macunlar uzun dönemde kullanıldığında dişleri gerçektende daha lekesiz ve beyaz yaparlar ama mine yüzeylerinde oluşan çizikler sebebiyle kişi bu macunu kullanmayı bıraktığında dişler eskisinden çok daha hızlı lekelenir.

Dişeti çekilmeleri

Diş eti hastalıklarında dişleri içinde tutan kemik dokusunda meydana gelen azalma diş etlerinin de kemik ile birlikte çekilmesine sebep olur.Dişlerin kök yüzeylerinin bir kısmı bu nedenle açıkta kalır. Açıkta kalan bu kök yüzeyleri mine dokusu ile kaplı olmadığından doğal olarak hassasiyet gösteren yüzeylerdir.

Asitli gıdaların fazla tüketilmesi

Hepimizin bildiği gibi kola,gazoz gibi içecekler bol miktarda asit içerir. Bunun yanında limon, portakal, greyfurt da aşırı asitli gıdalardır.Bol miktarda limon tüketen veya sık sık portakal suyu içen kişiler mine aşınmalarının ve hassasiyetlerin en rahat oluşabileceği kişilerdir. Dikkat edilmesi gereken gıdalara erik, kiraz, domates ve ıspanağı da ekleyebiliriz.

Bu gıdalar dişin yüzeyini kaplayan koruyucu tabakayı eritir ve diş yüzeyini korumasız hale getirir. Eğer bu korunmasız yüzeye yarım saatten önce kuvvetli bir fırçalama uygularsanız dişlerinizin aşınmasını başlatırsınız ve bundan sonrası daha hızlı ilerler. Dişin mine dokusundaki bu hafif aşınmalar hassasiyete sebep olacaktır.

Tedavi sonrası hassasiyet

Dolgu yada protez uygulamalarından sonraki hassasiyettir. Dişin yapısında bulunan dentin tüplerinin içindeki sıvının bu uygu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sistemik-hastaliklarda-agiz-kokusunun-ozellikleri
Kanal Tedavisi
dental anksiyete