Bir çocuğun beden ve ağız sağlığı için temizlik kadar doğum şekli de önemlidir. Sezeryanla doğmuş olan bebekler bağışıklık sistemini oluşturan probiyotik bakterileri doğum kanalı yoluyla annden alınamadığı için anne sütü bu bebekler için çak daha büyük önem arz etmektedir. Çünkü probiyotik bakterileri burada almak zorundadırlar. Aksi taktirde çevre bakterilerden ihtiyaçları olan florayı yeterli miktarda tamamlayamazlar.

Bu nedenle sezeryanla doğan bebekler diğerlerine göre daha fazla gazlı olurlar ve daha sık hasta olurlar. Çocuklar büyüdükçe bu allerjik hastalıklar da daha  sık gözlemlenir. Aynı zamanda ağız ile ilgili şikayetler de olabilir. Küçük bir çocukta ağız kokus varsa ya da dişlerinde siyah çizgiler görünüyorsa probiyotik bakteri miktarı az demektir.

Bu durumda beslenme ve probiyotik bakteri takviyesi çok önemlidir. Şekerli, karbonhidratlı, asidik gıdalar, hazır gıdalar probiyotik bakterilerin daha da azalmasına neden olurlar. Bu nedenle bebek doğduktan sonra ilk 6 ay içerisinde anne sütü almak gerekir. Şayet bu mümkün değilse çocuk doktoruyla görüşüp probiyotik bakteri desteği istemek gerekir.

Bebeklerin biberonlarının içine veya emziklerine bal, pekmez gibi şekerli gıdalar koymamak, süt içerken aromalı sütleri değil doğal olanları tercih etmek, büyüdükçe bol miktarda doğal yoğurt yedirmek önemlidir.

Çocukluk döneminde çocukları şeker, beyaz un, asitli içeceklerden uzak durmak çok önemlidir. Bunun yanı sıra 2 yaşından itibaren önce macunsuz daha sonraları flor içermeyen macunla yatmadan önce fırçalama alışkanlığı oluşturulması gerekir. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da su içmek önemlidir.

Çocuklarda dişhekimi korkusu oluşmasını önlemek de çok önemlidir. Unutmayın çocuğunuz sizi taklit eder. Yanında diş tedavisiyle ilgili olumsuz konuşmlar yapılan bir çocuğu dişhekimine kolay götüremezsiniz. Siz dişhekiminize kontrole giderken 2 yaşından itibaren çocuğunuzu yanınızda götürün ve o da dişlerini kontrol ettirip dişlerine çok iyi baktığı için ödülünü alsın. Ortama alışsın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sistemik-hastaliklarda-agiz-kokusunun-ozellikleri
Periodontal Hastalıklar
dişlerde hassasiyet